قالب وردپرس

سرویس بهداشتی امدادی پرتابل

 

سرویس بهداشتی امدادی پرتابل

هم اینک یکی از دغدغه های مهم سازمان های امدادی کشور در عملیات امداد رسانی تأمین سرویس های بهداشتی مناسب در مواقع بروز بحران و بویژه در مرحله استقرار اردوگاه های اسکان اضطراری و موقت برای آسیب دیدگان و امدادگران است.
این شرکت با درک حساسیت موضوع از مدتها پیش تلاشهای جدی خود را در این زمینه بکار گرفت و با انجام مطالعات فنی و کارشناسی و با بررسی انواع سرویس های بهداشتی مورد استفاده توسط دیگر نهاد های امداد رسان بین المللی ، سرانجام نسبت به طراحی اولیه و ساخت نخستین نمونه سرویس بهداشتی متناسب با شرایط بومی ایران اقدام ورزید. از جمله خصوصیات مهم این سرویس ها عبارتند از :

* قابلیت منتاژ در محل و برخورداری از حجم کم هنگام نگهداری که موجب سهولت در انبار داری و صرفه جویی در حمل و نقل می گردد.

* امکان نصب آسان و سریع سرویس ها در شرایط بحرانی و بویژه در هنگام استقرار اردوگاه های اسکان اضطراری و موقت.

* قابلیت شستشو و ضد عفونی ، و جمع آوری مجدد پس از بهره برداری جهت استفاده های بعدی

* این سرویس ها چند منظوره بوده و امکان نصب دوش جهت تبدیل به حمام را نیز دارند. ضمن اینکه در پشت آنها فضایی در نظر گرفته شده تا بتوان دستشویی و یا ظرفشویی نیز در مجاورت آن نصب کرد.

* بدنه این سرویس ها از نوعی مواد پلی اتیلنی ساخته شده که علاوه بر امکان شستشو ، و در عین حال سبکی وزن ، مقاومت لازم را در برابر وزش باد های شدید و یا ضربه داشته باشد.

* در طراحی این سرویس ها بگونه ای عمل شده که نیازی به زیر سازی و حفر گودال جهت انباشته شدن فضولات نباشد و پسماندها در محفظه ای متحرک که قابل تخلیه می باشد نگهداری خواهد شد.

* مخزن آب مصرفی این سرویس ها بر روی سقف آنها تعبیه شده که علاوه بر ذخیره آب به استحکام آنها در محل استقرار نیز بیفزاید.

* بدنه این سرویس ها بگونه ای ساخته شده که به سهولت به یکدیگر متصل شوند ، بنابراین میتوان بسرعت چند سلول را به یکدیگر متصل ساخت و آنها را بصورت یک مجموعه بهداشتی مورد استفاده قرار داد.

* برجسته ترین خصیصه این سرویس ها انطباق آن با فرهنگ بومی ایرانی و الگوی رایج مسلمانان مبتنی بر امر (طهارت) با آب است.

بیان این نکته بجاست که یک نمونه از این سرویس ها پیش از این در سازمان امداد و نجات جمعیت هلال احمر نصب و مورد بررسی های دقیق کارشناسی قرار گرفته که پس از انجام تغییرات مکرر بر روی اجزاء آن نهایتاٌ تأییدیه کارشناسان فنی این سازمان را احراز کرده است.

از سوی دیگر بنظر می رسد با توجه به تجربیات حاصل از عملیات امداد رسانی اخیر به زائران اربعین حسینی در حرکت به سمت عتبات عالیات در کشور عراق ، این سرویس ها از قابلیت مناسبی در اینگونه مراسم برخوردار باشد.